5°C 
اوقات شرعی
 
     
   • بخشهای خبری


   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 455
    کد: 112031
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۸/۲۰

    شرح بازدید تیم کارشناسی بافت فرسوده مشهد از بافت فرسوده شیراز

    کارشناسان مدیریت ساماندهی بافت های فرسوده و سکونت گاههای غیر رسمی شهرداری مشهد به اتفاق کارشناسان مدیریت طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه در مورخ 06/08/1395 از سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری شیراز بازدید بعمل آوردند که در ابتدا جلسه ای با حضور جناب آقای مهندس خاقانی و آقای مهندس مهناد از کارشناسان تسهیل گری سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری شیراز برگزار گردید و نتایج مورد انتظار محقق گردید.
    شرح بازدید تیم کارشناسی بافت فرسوده مشهد از بافت فرسوده شیراز

     

    کارشناسان مدیریت ساماندهی بافت های فرسوده  و سکونت گاههای غیر رسمی شهرداری مشهد  به اتفاق کارشناسان مدیریت طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه در مورخ 06/08/1395 از سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری شیراز بازدید بعمل آوردند که در ابتدا جلسه ای با حضور جناب آقای مهندس خاقانی و آقای مهندس مهناد از کارشناسان  تسهیل گری سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری شیراز  برگزار و فرایند ایجاد دفاتر از ابتدا تا مرحله اجرائی شدن را به شرح ذیل عنوان نمودند:

    1-پهنه بندی بافت مصوب شهر شیراز به گروه های درآمدی مختلف

    2-تهیه لایحه اولیه جهت ارائه به شورای اسلامی شهر شیراز

    3-تهیه دستور العمل اجرائی مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز

    4-هماهنگی با شرکت عمران و مسکن سازان شهر شیراز

    5-هماهنگی با سیستم سرا  جهت بار گذاری اطلاعات مورد نیاز در سیستم مذکور برای پاسخگوئی

    6-هماهنگی با شهرداری هاای مناطق جهت اجرائی شدن بهتر مصوبه شورای شهر

    7-برگزاری دوره آموزشی برای کارشناسان دفاتر تسهیل گری و واحد های شهرسازی مناطق شهرداری

     و در ادامه، جلسه ای با جناب آقای مهندس بهادری مدیر عامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری شیراز برگزار و جناب آقای مهندس بهادری توضیحاتی را به شرح ذیل بیان نمودند:

    شهر شیراز بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران دارای 1691 هکتار بافت فرسوده است. با بررسی های کارشناسی سه شاخص ریزدانگی، نفوذ ناپذیری و ناپایداری، حدودا  108 هکتار نیز در کمیسیون ماده پنج به این مساحت اضافه شده است. در شیراز دارای 1800 هکتار بافت فرسوده مصوب است در شیراز 9 دفتر تسهیلگری وجود داشت که 3 دفتر دیگر در سال گذشته به این مجموعه اضافه شد و 5 دفتر  نیز  در سال جاری مراحل فراخوان

    تجهیز دفتر را سپری کرده اند و با همکاری بخش خصوصی در شرف راه اندازی هستند. در مجموع تا پایان سال 95، شیراز دارای 17 دفتر تسهیلگری خواهد بود. بدیهی است که ماهیت وجودی، اهداف و خط مشی های سازمان نوسازی در ارتباط مستقیم با بافت های فرسوده، نوسازی و تجمیع پلاک ها، روان بخشی شبکه معابر، بهبود شرایط و ارتقای کیفیت زندگی مردم است. به صورت کلی بافت های فرسوده در دوبخش قرار می گیرند: بافت های میانی شهرها و روستاهای اضافه شده به شهر

    سپس جلسه با جناب آقای مهندس معین مدیر دفتر خدمات نوسازی و تسهیل گری محله قاآنی ادامه یافت که اهم فعالیت های دفتر خدمات نوسازی و تسهیل گری محله قاآنی به شرح ذیل تشریح شد:

    جهت قانونی شدن ایجاد این دفاتر، قوانینی تصویب گردید: بر اساس ماده 4 قانون احیاء، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری بافت های فرسوده و ماده 41 آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، مجریان طرح های احیاء، بهسازی و نوسازی، می توانند قسمتی از اختیارات خود را به این دفاتر تفویض نمایند. همچنین جهت دایر نمودن این دفاتر دستورالعمل سازوکار تشکیل، شرح خدمات و ضوابط ناظر بر دفاتر توسط وزارتخانه های مسکن و شهرسازی و کشور تهیه شده که کلیه شرایط حاکم بر این دفاتر را بیان می کند.

    شهر شیراز بالغ بر 1700 هکتار بافت فرسوده مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری دارد که در قالب 33 محله در تمام انواع بافت های شمالی، میانی، تاریخی و جنوبی شهر پراکنده شده اند. نوسازی و بازسازی این مساحت عظیم تنها با مشارکت تمامی ساکنان این بافت ها امکان پذیر خواهد بود و دفاتر خدمات نوسازی و تسهیلگری مشارکت آنان را محقق می نماید. اولین دفتر خدمات نوسازی و تسهیلگری در شهر شیراز در سال 1389، به همت شرکت عمران و مسکن سازان و بخش خصوصی در محله چوگیا تأسیس گردید. در خلال فعالیت های دفتر چوگیا، لایحه درآمدی در شورا تصویب گردید و بعد از به ثمر رسیدن اقدامات انجام شده در این محله قرار بر تأسیس دو دفتر تسهیلگری شد. محله چوگیا از محلات فرسوده شمال شهر است و انتخاب آن به دلیل شرایط مطلوب ساخت و ساز و صرفه اقتصادی مناسب محلات فرسوده شمال شهر بود. از آنجا که بافت تاریخی دارای حرایم میراث، معابر ارگانیک و آمیختگی کار و فعالیت با سکونت است، همچنین محلات فرسوده واقع در بافت جنوبی و حاشیه ای شهر ابتدا نیاز به توانمندسازی دارند؛ تصمیم بر آن شد که دفاتر دوم و سوم در محلات فرسوده واقع در بافت میانی تأسیس گردد بر اساس یک سری معیارها از جمله میزان فرسودگی، قیمت املاک، دسترسی به خدمات، رونق نسبی ساخت و ساز و ... از بین محلات فرسوده واقع در بافت میانی شهر شیراز، دو محله نادر و قاآنی انتخاب شدند. برای مطالعه دقیقتر، پرسشنامه ای حاوی سوالات اجتماعی، جمعیتی و اقتصادی تهیه گردید و به صورت نمونه گیری 20 درصدی از ساکنان این دو محله تکمیل شد که بر این اساس، این دو محله به عنوان محله های منتخب برای تأسیس دفتر خدمات نوسازی و تسهیلگری تأیید شدند.

    محله قاآنی به سه قسمت تقسیم گردید که به دلیل وجود کمترین حریم میراث و بیشترین فرسودگی در قسمت جنوبی این محله، شروع کار از قسمت جنوبی محله صورت گرفت. این محدوده که دارای 19.8 هکتار مساحت، با 446 پارسل مسکونی است؛ بین خیابان های قاآنی، منوچهری، وصال و مشیر شرقی واقع گردیده است. جمعیت این محدوده در فروردین سال 1392 مطابق با سرشماری صورت گرفته توسط دفتر برابر با 2346 نفر با بعد خانوار 3.4 نفر در هر خانوار می باشد. تعدادی از ساکنین این محدوده مدت طولانی است در این مکان سکونت دارند که از این رو احساس تعلق خاطر آنها به محدوده زیاد است. با این همه، فرسایش این مکان به تدریج زیاد می گردد و بسیاری از ساکنین قادر به نوسازی یا بازسازی ابنیه خود نیستند. از این رو تعداد انبارها و بناهای بلااستفاده و متروکه هر روز افزایش می یابد و استهاله نقش سکونت محله بسیار مشهود است. امروزه فرسودگی کالبدی و نبود خدمات مناسب به تدریج خروج جمعیت از محله را در پی داشته و سبب فرسودگی اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نیز شده است.

    جهت واگذاری دفاتر خدمات نوسازی و تسهیلگری در این محلات با معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز مذاکراتی صورت پذیرفت و موافقت اولیه شهرداری در این خصوص حاصل گردید که در این راستا شرکت عمران و مسکن سازان فارس مطابق با نظر هیئت مدیره خود جهت انتخاب شریک فراخوانی برگزار نمود و در این فراخوان شرکت سراسازان معین شهرراز امتیاز فنی و مالی لازم را کسب کرد و به عنوان شریک منتخب برای ایجاد دفتر خدمات نوسازی و تسهیلگری در محله قاآنی انتخاب و در تاریخ 1/11/ 1391 با این شرکت قرارداد مشارکت منعقد گردید. پس از انتخاب شریک جلسات مختلفی با شهرداری شیراز و قسمت های مختلف صورت پذیرفت که سرانجام توافق نامه ای بین شرکت عمران و مسکن سازان فارس و شهرداری شیراز جهت دایر نمودن دفتر خدمات نوسازی و تسهیلگری محله قاآنی شکل گرفت و پس از تأیید معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مدیر حقوقی شهرداری و شهردار منطقه به امضاء طرفین رسید.

     

    در اسفند 91 تهیه طرح ساماندهی محله قاآنی در شرکت عمران و مسکن سازان فارس توسط پرسنل دفتر شروع شد و در تاریخ 11 خرداد سال 1392 دفتر نوسازی قاآنی در محدوده طرح مستقر شد و کار تسهیلگری عملاً آغاز گردید. شروع کار تسهیلگری با تبلیغات و آگاهی رسانی و پس از آن آموزش سیستم سرا است.

    و در ادامه بازدیدی از محله قاآنی توسط مدیر دفتر نوسازی  به اتفاق کارشناسان مدیریت ساماندهی بافت فرسوده شهرداری مشهد بعمل آمد.

     

    تعداد بازدید: 455
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر