5°C 
اوقات شرعی
 
     
   • بخشهای خبری


   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 245
    کد: 112008
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۰۸/۲۰

    بیست و چهارمین نشست تخصصی مدیران بافت های فرسوده کلان شهرهای کشور

    بیست و چهارمین نشست تخصصی مدیران بافت های فرسوده کلان شهرهای کشور در مورخ 14 و 15 مهرماه 1395 به میزبانی شهرداری اصفهان برگزار گردید در این نشست هر کدام از مدعوین به گزارش اقدامات و بیان نظرات و دیدگاههای خود در رابطه با موضوع نشست پرداختند.
     بیست و چهارمین نشست تخصصی مدیران بافت های فرسوده کلان شهرهای کشور

    بیست و چهارمین نشست تخصصی مدیران بافت های فرسوده کلان شهرهای کشور در مورخ 14 و 15 مهرماه 1395 به میزبانی شهرداری اصفهان برگزار گردید ؛ در این مراسم ابتدا توسط آقای مهندس جعفری مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده شهرداری اصفهان و دبیر نشست ادواری مدیران نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده کلان شهرهای کشور گزارشی از چگونگی برگزاری نشست اعلام نمودند. سپس جناب آقای دکتر جمال نژاد شهردار محترم اصفهان مطالبی در خصوص سرعت گسترش شهرنشینی و جمعیت و لزوم بکارگیری روش های نوین برای فراهم سازی امکان پاسخگویی به نیازهای رو به تزاید بیان نمودند .

         در ادامه سایر نمایندگان محترم حاضر از دستگاه های مختلف اجرایی و ستادی به بررسی و تبادل نظر پیرامون چگونگی استفاده از فضاهای تاریخی و بازآفرینی آنها در سطح کشورهای جهان ، همچنین گزارشی از تسهیلات ارائه شده توسط این بانک در بافت های فرسوده و عدم استقبال و همچنین ظرفیت مانده و خالی وام ها و تسهیلات ، بر قطعی نمودن تاسیس سازمان نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده در شهرهای مشهد و رشت بعنوان تنها شهرهای فاقد سازمان مذکور تاکید نمودند .

       در بخشی از نشست مذکور ، آقای مهندس مشرقی مدیر ساماندهی بافت های فرسوده و سکونت گاههای غیر رسمی شهرداری مشهد بیان نمودند که یکی از انواع بافت هایی که در ستاد بازآفرینی شهری مطرح می باشد ، بافت های تاریخی است و ما در ستاد شهرستانی بازآفرینی ، سازمان میراث فرهنگی را نیز جزو اعضای ستاد قرار دادیم و البته استحضار دارید بازافرینی مفاهیم زیادی در بر دارد که یکی از آنها می تواند بازآفرینی به معنی دوباره آفرینش و هویت اصلی شهرها و جایگاه آنها باشد که در بافت های تاریخی تجلی پیدا می کند ؛ ما پیشنهادی را در کمیته نظام پیشنهادات شهرداری مشهد مطرح کردیم که مورد تایید و تصویب قرار گرفت . در انتها ایشان پیشنهادات راهبردی ذیل را مطرح نمودند:

    با عنایت به حضور تقریبی 30 درصد از جمعیت شهری در محلات نیازمند بازآفرینی ، دستگاههای عضو ستاد بازآفرینی شهری در سطح استانی و ملی حداقل به میزان همان درصد ، از بودجه خود را صرف پهنه های صدرالاشاره نمایند .

    - با توجه به استقرار دبیرخانه نشست ادواری مدیران نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده در شهر اصفهان ، ، چگونگی تحقق پذیری قوانین و مصوبات و دسته بندی آن ها بصورت شفاف تری بیان گردد .

    - برای پروژه های عمومی در پهنه های نیازمند بازآفرینی ، علاوه بر بودجه های مالی به تخصیص و جذب اراضی ملی و عمومی و همچنین اراضی موقوفه متناسب با نیات واقفین توجه گردد .

         در نهایت مقرر گردید انتظارات شهرداری های کلان شهرها در بافت های فرسوده جمع بندی و در جلسه با مدیران بافت های فرسوده که در شهر تهران برگزار خواهد گردید جمع بندی و به بانک شهر برای ارائه راهکارهای اجرایی آن ارسال گردد .درپایان جلسه جناب آقای مهندس جعفری جمع بندی از نشست را ارائه نمودندوگزارش نشست به همراه مصوبات مربوطه ارسال میگردد با اتمام بیست و چهارمین نشست ادواری مدیران بافت های فرسوده کلانشهرهای کشور به میزبانی شهرداری اصفهان ، بازدیدی از پروژه های بافت های تاریخی میدان امام علی ( ع ) ، میدان خان و میدان امام انجام گرفت و در نهایت با بازدید از بنای تاریخی احیا شده عصارخانه شهر اصفهان  این نشست پایان یافت.

     

    کلید واژه ها: بافت فرسوده،کلانشهر -
    تعداد بازدید: 245
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر